
Isabell Johnsson och Lillebil Andersén
Fyra faktorer för framgång! Hur kan jag uppleva mer framgång i live...

Heidi Andersen
Mindfulness-Fånga nuet, förändra livet! ...

Jonas Gustafsson

Mikael Andersson
Armlös, benlös men inte hopplös Mikael Andersson var dömd till ett liv p...

Kerstin Andersson
Kinakerstin Det är jag - Kerstin Andersson - som är Kinakerstin! Sedan me...

Anki Lindström
Skratta dig gladare & friskare Skratta dig gladare och friskare: ett för...

Carina Lätt
Söker du en föreläsare som kan inspirera som Mia Törnblom. En föreläsar...

Jens-Ulrik Albinsson
"sägs av" Jens-Ulrik Jag trivs med att tala inför människor i såväl min...

Agneta Olsson
Att leda i förändring Agneta har nått hela Sverige med sin unika förelä...

Marcus Brogren
Ingenting är omöjligt för en cp-skadad - En föreläsning med Marcus Brogr...

Kent Eliasson
Arch AB är ett konsultföretag som arbetar med ökad lönsamhet/försäljnin...

Cecilia Hed Malmström
Den första kvinnan på Sydpolen Som den första kvinnliga teknikern I Amand...

Mattias Leivinger
Lyckans verktyg "Lyckoforskningen förtjänar att bli mer än en modenyc...

Patrik Nyström
Vad driver dig i livet och på jobbet? Patrik håller föredrag och worksh...

Jonas Svensson
Jonas Svensson http://talarforum.se/jonas.svensson Jonas föreläsningar be...

Ämnen
Filarkiv
Prisnivå
15 000 - 19 000 krMartin Cervall
Mycket kraft och energi går till spillo för att vi inte förmår kommunicera med andra människor på ett bra sätt. De negativa effekterna av detta är stora - ibland visas det tydligt i form av ohälsa och sjukskrivning, men ännu vanligare märks det på gnissel, tröghet och stor ineffektivitet på arbetsplatsen. Det finns en enorm utvecklingspotential i öppen och tydlig kommunikation som grund för välfungerande relationer och samarbete.
Vi behöver tex bli medvetna om hur mycket av kommunikationen som förvrängs genom våra tolkningar och gissningar om andras tankar, känslor och avsikter - vi är så säkra på att andra är illvilliga, hänsynslösa, arga på oss osv att vi inte ens ifrågasätter om detta faktiskt stämmer. Dessutom utgår vi ifrån att vårt synsätt inte bara är det rätta, utan rentav det enda. Vi står därför oförstående till andras perspektiv - så länge vi inte utvecklar vår förmåga att förstå dem bättre.
Vi kan utveckla den personliga kommunikationen genom att lära oss de verktyg som finns till hands - verktyg för att lyssna så andra talar, tala så andra lyssnar och för att hantera konflikter så alla vinner.
Ett axplock av föreläsningar och kurser:
- Effektiv kommunikation på arbetsplatsen
- Det goda lyssnandet
- Kritik och feedback
- Det svåra samtalet
- Konflikthantering på arbetsplatsen
- Det öppna ledarskapet, Leader Effectiveness Training
- Dialog och reflektion - verktyg för kompetensutveckling
- Föräldraskapet som kommunikationsträning
Martin tar även uppdrag inom följande områden:
- Konflikthantering
- Workshopledning/grupputveckling; när en ledningsgrupp, avdelningsgrupp edyl behöver samlas för att arbeta med utvecklingsfrågor, ofta i kombination med hantering av slitningar, förändringar eller rentav konflikter.
Martin har undervisat, talat och föreläst hela sitt vuxna liv - under universitetstiden, som reseledare, som chef, på förtroendeuppdrag - och är sedan 2002 fullt ut verksam som kursledare och föreläsare inom ledarskap och kommunikation.
Med en blandning av humor, igenkänning, interaktion och pedagogik, ger Martin deltagarna aha-upplevelser som motiverar till förändring, samt verktyg som stöttar denna förändring.
Civilingenjör i botten kompletterat med en magisterutbildning i Beteendevetenskap. Den dubbla bakgrunden speglar ett intresse av att utveckla mänsklig kommunikation och samarbete, utan att tappa fokus på arbetet som ska utföras.
Martin har även den svenska licensen till Thomas Gordons ledarskapsmodell Leader Effectiveness Training, Det öppna ledarskapet.
Några artiklar:
- Dagens Nyheter, maj 2009: Vårda relationerna på jobbet
www.viewpoints.se/files/DN_maj_2009.pdf - Libers bokklubb Bättre Ledarskap, dec 2009: Intervju/artikel om Det öppna ledarskapet
www.viewpoints.se/files/BL6_09.pdf - Tidningen Chef, mars 2009: Lägg dig inte i!
www.viewpoints.se/files/Chef_LET.pdf - Sörmlands Nyheter, sep 2009: Goda lyssnare vinner närhet och uppskattning
www.viewpoints.se/files/SN-20090926.pdf - Suntliv.nu, feb 2010: Håll tyst och lyssna!
www.viewpoints.se/files/suntliv_feb_2010.pdf - PS! - personlig utveckling och psykologi, november 2008: Hör du vad jag säger!
www.viewpoints.se/files/PS-nr9-08.pdf
Mer information på hemsidan - viewpoints.se