
Jonas Gustafsson

Carina Lätt
Söker du en föreläsare som kan inspirera som Mia Törnblom. En föreläsar...

Kent Eliasson
Arch AB är ett konsultföretag som arbetar med ökad lönsamhet/försäljnin...

Anders Gustavsson
Anders håller föredrag för att inspirera, glädja, informera och utbilda. ...

Erika Svanängen
Säg mjau i yrkeslivet - som ett balansmedel till bättre självförtr...

Martin Cervall
Mycket kraft och energi går till spillo för att vi inte förmår kommunicer...

Cecilia Granquist Damén
Låt en skådespelare förbättra ditt framträdande! Jag skräddarsyr kurse...

Tomas Gunnarsson
Att överlista Jante - Om konsten att lyfta sig själv och andra. "Inte kan ...

Mikael Sjömilla
Jag heter Micke Sjömilla och har diagnoserna: ADHD, Bioplär2 och DCD. Efter...

Laila Dahl Höglund
"Omfamna din otillräcklighet - om att varas både stark och svag" I ORD...

Jan Kronkvist
Jan är en populär föreläsare inom kommunikation och retorik. Efter en kar...

Zeid Andersson
Kommunikation, Genus, Härskartekniker, Kroppsspråk. Zeid Andersson är...

Nike Leima
Vad är det som gör att vissa personer och företag lyckas uppnå det som an...

Alexandra Olsson
I have successfully helped some people get jobs (by training them in spontane...

Bertil Marcusson
2004 och 2005 fullföljde jag, den kända ökentävlingen "Paris-Dakar" ...

Ämnen
Filarkiv
Prisnivå
15 000 - 19 000 krMartin Cervall
Mycket kraft och energi går till spillo för att vi inte förmår kommunicera med andra människor på ett bra sätt. De negativa effekterna av detta är stora - ibland visas det tydligt i form av ohälsa och sjukskrivning, men ännu vanligare märks det på gnissel, tröghet och stor ineffektivitet på arbetsplatsen. Det finns en enorm utvecklingspotential i öppen och tydlig kommunikation som grund för välfungerande relationer och samarbete.
Vi behöver tex bli medvetna om hur mycket av kommunikationen som förvrängs genom våra tolkningar och gissningar om andras tankar, känslor och avsikter - vi är så säkra på att andra är illvilliga, hänsynslösa, arga på oss osv att vi inte ens ifrågasätter om detta faktiskt stämmer. Dessutom utgår vi ifrån att vårt synsätt inte bara är det rätta, utan rentav det enda. Vi står därför oförstående till andras perspektiv - så länge vi inte utvecklar vår förmåga att förstå dem bättre.
Vi kan utveckla den personliga kommunikationen genom att lära oss de verktyg som finns till hands - verktyg för att lyssna så andra talar, tala så andra lyssnar och för att hantera konflikter så alla vinner.
Ett axplock av föreläsningar och kurser:
- Effektiv kommunikation på arbetsplatsen
- Det goda lyssnandet
- Kritik och feedback
- Det svåra samtalet
- Konflikthantering på arbetsplatsen
- Det öppna ledarskapet, Leader Effectiveness Training
- Dialog och reflektion - verktyg för kompetensutveckling
- Föräldraskapet som kommunikationsträning
Martin tar även uppdrag inom följande områden:
- Konflikthantering
- Workshopledning/grupputveckling; när en ledningsgrupp, avdelningsgrupp edyl behöver samlas för att arbeta med utvecklingsfrågor, ofta i kombination med hantering av slitningar, förändringar eller rentav konflikter.
Martin har undervisat, talat och föreläst hela sitt vuxna liv - under universitetstiden, som reseledare, som chef, på förtroendeuppdrag - och är sedan 2002 fullt ut verksam som kursledare och föreläsare inom ledarskap och kommunikation.
Med en blandning av humor, igenkänning, interaktion och pedagogik, ger Martin deltagarna aha-upplevelser som motiverar till förändring, samt verktyg som stöttar denna förändring.
Civilingenjör i botten kompletterat med en magisterutbildning i Beteendevetenskap. Den dubbla bakgrunden speglar ett intresse av att utveckla mänsklig kommunikation och samarbete, utan att tappa fokus på arbetet som ska utföras.
Martin har även den svenska licensen till Thomas Gordons ledarskapsmodell Leader Effectiveness Training, Det öppna ledarskapet.
Några artiklar:
- Dagens Nyheter, maj 2009: Vårda relationerna på jobbet
www.viewpoints.se/files/DN_maj_2009.pdf - Libers bokklubb Bättre Ledarskap, dec 2009: Intervju/artikel om Det öppna ledarskapet
www.viewpoints.se/files/BL6_09.pdf - Tidningen Chef, mars 2009: Lägg dig inte i!
www.viewpoints.se/files/Chef_LET.pdf - Sörmlands Nyheter, sep 2009: Goda lyssnare vinner närhet och uppskattning
www.viewpoints.se/files/SN-20090926.pdf - Suntliv.nu, feb 2010: Håll tyst och lyssna!
www.viewpoints.se/files/suntliv_feb_2010.pdf - PS! - personlig utveckling och psykologi, november 2008: Hör du vad jag säger!
www.viewpoints.se/files/PS-nr9-08.pdf
Mer information på hemsidan - viewpoints.se